Salus

Salus

02.12.2017 Проведення експрес-тестування на ВІЛ-інфекцію

30.11.2017 Прес-конференція, присвячена вшануванню Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

23.11.2017 Тестування на ВІЛ та гепатити працівників патрульної поліції

21.11.2017 Участь БФ САЛЮС у проведенні Європейського тижня тестування на ВІЛ та гепатити

16.11.2017 Збори організацій–учасниць Всеукраїнської коаліції з репродуктивного здоров’я / планування сім’ї

31.07.2016 Електронний бюлетень з питань репродуктивного здоров’я

27.07.2016 У Львові провели акцію з профілактики гепатиту (+відео)

11.05.2015 У Львові наприкінці 2014 року було зареєстровано майже 3000 ВІЛ-інфікованих

11.05.2015 Медики дуже мало знають про ВІЛ-інфікованих, – дослідження на Львівщині

Перейти на стару версію сайту

Ресурсний центр ГУРТ

 

27.08.2014
31 серпня – Міжнародний день боротьби з передозуванням наркотиків

 

 

Міжнародний день боротьби з передозуванням наркотиків із 2001 року відзначається як день пам’яті людей, що померли від передозування наркотиків. 31 серпня тисячі людей в усьому світі висловлюють своє співчуття родинам та друзям жертв передозування та згадують тих, кого вони втратили.

В Україні сьогодні налічується 310 тисяч споживачів лише ін’єкційних наркотиків. Програми профілактики  ВІЛ/СНІД серед наркозалежних, які МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» вже понад 10 років поспіль впроваджує в рамках Загальнодержавної програми боротьби зі СНІД, щорічно охоплюють понад  150 тисяч  наркозалежних. Одним з напрямків профілактичної  роботи є саме профілактика передозувань.

 

За результатами біоповедінкового дослідження Альянсу, понад 20 тисяч наркозалежних в Україні щорічно опиняються у  ситуації передозування. Багато хто з них помирає.

Опіоїди («ширка») є основною причиною передозувань. Серед додаткових ризиків – вживання декількох видів наркотиків одночасно або у поєднанні з алкоголем.

 

Програми з попередження та відповіді на передозування є важливим компонентом програм зменшення шкоди, оскільки передозування опіоїдами є однією з найризикованіших ситуацій в житті споживачів наркотиків. Програми з розповсюдження налоксону, який успішно використовується з 1960-х років, визнані світовою спільнотою працівників охорони здоров’я у сфері протидії смертельним випадкам внаслідок передозування. В Україні програми з протидії передозуванню почали свою роботу в жовтні 2009 року. За 2013 рік таку послугу отримали майже 2 тис. людей. Оскільки ціна на препарат є низькою, ним можна було б забезпечити набагато більшу кількість людей. Проте програми є досить обмеженими через недоліки законодавчого регулювання, оскільки вони вимагають залучення лікаря, надання рецепту (отже, розкриття анонімного статусу клієнтів програм зменшення шкоди).

 

Ситуація настільки складна, що в Україні навіть відсутня офіційна статистика щодо випадків передозування опіоїдами. Лише підтримка держави щодо впровадження програм з протидії передозуванням може врятувати велику кількість людей.

 

Коментар до теми головного лікаря Львівського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Маряни Служинської:

31 серпня 2014 року традиційно усі країни будуть відзначати Міжнародний день боротьби з передозуванням наркотиків з метою привернути увагу на усвідомлення передозування наркотиків, проблеми, що часто забувається, проте є провідною причиною смертності серед споживачів ін’єкційних опіатів. Зокрема, у Львівській області (за даними комунального закладу «Львівський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом») за 6 місяців 2014 року серед померлих від хвороб, обумовлених СНІДом, 72% – споживачі ін’єкційних наркотиків (у 2013 році – 69,6%), і один офіційний випадок в 2013 році – від передозування наркотиків. Тому догляд і підтримка ВІЛ-інфікованих має включати також сучасні ефективні заходи для попередження і зниження смертності, пов’язаної з передозуванням.